Egzersiz Yapmak İyi Hissettirir mi?

Egzersiz Yapmak İyi Hissettir Mi?

McMaster Üniversitesi Kinesiyoloji Bölümü’nde Doçent olan Jennifer J. Heisz egzersiz yapmanın beyin sağlığı üzerindeki etkilerine ilişkin araştırmalar yürütmektedir. Ve programını desteklemek için 1 milyon doları aşan NeuroFit Laboratuvarı’nı yönetmektedir. Dr. Heisz Bilişsel Sinirbilim (McMaster) alanında yüksek lisans yapmış. Sonrasında Baycrest Hastanesi’ndeki (Toronto) Rotman Araştırma Enstitüsü’nde Beyin Sağlığı ve Yaşlanma alanında doktora sonrası burslu bir şekilde tamamlamıştır.
Heisz son çıkan kitabında, “Bedeni Hareket Ettirin, Zihni İyileştirin” , kendi tecrübesiyle sahip olduğu bilimsel akademik yanını sentezlemiş. Zihin & beden arasındaki ilişkiyi anlatmaya çalışmış. Örneğin düzenli egzersiz yapmanın anksiyeteye nasıl iyi geleceğini açıklamış:
“Her antrenmanın sonunda, egzersizle artan nöropeptid Y nedeniyle, tipik olarak kaygıdan kısa bir süreliğine kurtulursunuz. Bu bir dayanıklılık faktörüdür.

 

Beynin tehlikeyi algılayan, bizi yüksek alarma geçiren kısmı olan endişeli amigdalayı yatıştırmaya yardımcı olur. Son birkaç yıldır, pandemi ile birlikte amigdalamız hiper-uyanık durumda. Ve neredeyse sürekli bir stres tepkisi veriyor. Egzersiz, nöropeptid Y’yi yukarı doğru düzenler. Endişeli amigdalayı yatıştırmaya yardımcı olur. Korkuyu ve aşırı uyanıklığı azaltmaya ve bizi daha sakin tutmaya yardımcı olur.”

Kitabında yer yer egzersiz planlarının düşünme mekanizmamızı da etkileyebileceğinden bahsediyor. Heisz “Vücudunuzu daha yaratıcı hareket etmesi için eğiterek, zihninizi daha yaratıcı düşünmesini sağlayabilirsiniz” diyor.

Peki Ya Zorlayıcı Sporlar da Mental Sağlığa İyi Gelir Mi?

Her ne kadar çeşitli egzersizlerin mental sağlığa iyi geldiği bize faydalı olduğu aşikar olsa da çok yoğun ve zorlayıcı sporların yapılmaması gerektiğini de dile getiriyor. Halihazırda oldukça stresli ve baskı altında hissediyorsanız kendinizi ekstra zorlamanın sandığınız gibi bir faydası olmayacağını belirtiyor. Anksiyeteyle mücadele eden bireylerin rahatlatmaya yönelik, zorlamadan uzak egzersizler tercih etmesi gerektiğini söylüyor.
Okuyanların şaşkınlıkla ufuklarının geliştiğini, kendilerine dair çözümler ile çeşitli olmlu çıkarımlarda bulunduklarını söylüyor. Bu, aslında hepimizin mental sağlığımıza en az fiziksel sağlığımız kadar hassasiyet göstermemiz gerektiğini ispatlıyor. Üstelik, farkında olmadan fiziksel egzersizden uzak kaldığımız zaman dilimi boyunca zihnimizi de olumsuz etkileyebiliyoruz. Bu kitabında, bilim insanı ve araştırmacı Heisz, fiziksel aktivitenin birçok kategoride (zihinsel hastalık, hafıza, bağımlılık, uyku) zihinsel işlevi nasıl iyileştirebileceğini araştırıyor. Bunu anlaşılabilir bir dille anlatıyor.

 

Egzersizin hepimiz için iyi olduğunu biliyoruz. Fakat bunu klişe bir bilgi gibi bir kenara atıyoruz maalesef. Bu sefer bilimsel gerçeklikler ve bireysel tecrüblerer eşliğinde aslında aynı anda kendi sağlımığıza ne kadar faydalı olabileceğimizi keşfedebiliriz!

 İyi bir egzersizi doğru beslenme ile birleştirmek de kritik önem taşımakta. Dolayısıyla bu makaleden sonra Mevsimsel Beslenme makalesine göz atmayı unutmayın!